“Златният кръг” на успешното ви представяне като автор
През лятото на 1963 250,000 човека се събират за да чуят реч на Мартин Лутър Кинг. Това става без интернет, без пращане на покани и дори без да се знае публично мястото на събитието. Как е станало това? Какво е общото между личностите и компаниите, които успяват?
На тeзи въпроси отговаря Саймън Синек, известен мотиватор и автор на 5 книги, след като забелязва повтарящ се мотив в начина, по който тези компании и личности представят себе си.
Нарича го “златния кръг” в центъра, на който стои въпроса “Защо?”, следван от въпроса как и най-накрая какво.
Златният кръг може да бъде приложим при всеки, който развива своя личен бранд, включително и писатели и други професионални творци/артисти.
“Много посредствени компании са пределно наясно “какво” предлгат, някои от тях знаят и как да го предложат, малцина са тези обаче, които знаят “ЗАЩО”,
~Саймън Синек
Под защо е важно да уточним, че той няма предвид финансовия резултат. Финансовият резултат винаги е следствие. “Защо” в случая е нашата по-висша цел, кауза.
Всички вдъхновяващи и успели хора, както и компании, независимо от мащаба или индустрията им започват представянето си от вътре навън, отговаряйки първо на въпроса защо. Всички останали правят точно обратното – започват от “какво”.
Мартин Лутър Кинг не е обикалял и разказвал как смята да промени Америка, той е разказвал за това, в което вярва. Дори името на световно известната му реч е “Имам мечта”, а не “Имам план”. Хората, които са се призпонали в неговата мечта са я приели за своя и така започват да я разпространяват от уста на уста. Някои от тях дори създават организационни структури около идеите на Кинг, за да могат да достигнат до още повече хора. В резултат 250,000 човека се появяват в точния ден, точния час и на точното място, за да чуят речта. И никои от тези хора всъщност не е дошъл заради личността на Кинг, всеки един от тях е дошъл заради себе си, защото вярва, в идеята, в мечтата.
Да вземем за пример и “Apple” и как биха звучали те ако представянето им беше като на всички други посредствени компании:
Какво: правим компютри
Как: лесни за ползване от потребителя, с естетичен дизайн. Искате ли да си купите?
По този начин повечето от нас комуникират както в маркетинг съобщенията си, така и в личното си представяне. Казваме кои сме, какво правим и как го правим по-добре от другите и очакваме някакъв резултат:
“Това е книгата ми, която е научна-фантастика и разказва за светове през уникална гледна точка. Купете я.”
или
“Това е самоиздател, предоставяме платформа където авторите да се свързват с бета читатели и професионалисти по създаване на книгата си, както и онлайн книжарница. Регистрирайте се.
Ето как “Аpple” всъщност представя бранда си:
Защо: Вярваме, че с всичко, което правим, ние предизвикваме статуквото, защото вярваме, че мислим различно.”
Как: Начина, по-който предизвикваме статуквото е като правим продуктите си естетични и лесни за ползване от потребителя.
Какво: Просто правим добри компютри, искате ли да си купите?
Или как всъщност “Самоиздател” представя бранда си:
Защо: Подкрепяме талантливите независими автори в сбъдването на тяхната най-съкровена мечта
Как: Като им помагаме да се свързват с читатели и професионалисти по книгоиздаване както и да продават книгите си.
Какво: Просто направихме една платформа, която свързва писатели с професионалисти по книгоиздаване и една онлайн книжарница с кауза. Регистрирайте се.
Или
Как “Вашата книга” може да бъде представена:
Защо: Искам да напрегна нервите на читателите до краен предел, докато адреналина започне да “изтича през порите им”
Как: Пиша криминални трилъри с постоянни обрати, неочаквани развития и пълна мистерия до самия край.
Какво: Най-новото ми творение е “име на книгата”. Искате ли да я прочетете?
или
Защо: Искам децата и родителите да ценят и практикуват добротата и богатството на Българския език.
Как: Пиша увлекателни, съвременни народни приказки за малки и големи с фантастични елементи и вече рядко срещани диалектни думи от различни краища на България.
Какво: Финансирам издаването на дебютната ми книга “Приказки на доброто” от Ушка Добродушка, бихте ли си я купили предварително след като прочетете електронното копие?
Хората искат не “какво” предлагате, а “защо” го предлагате. Помислете над това. Крайната цел не е да предлагате книги на любители на вашия жанр. Крайната цел е да предлагате книги на хора, които се припознават във вашето “защо”.
Вашето “Защо” ще е изходната точка на цялата комуникация по представянето ви като автор
Когато се представяме от вън навътре, започвайки с въпроса “какво”. Повечето хора ще разберат перфектно какво предлагаме и какви са ползите от него. Това обаче не подбужда действие. Когато комуникираме от вътре навън, започвайки с въпроса “защо”, ние се обръщаме директно към частта на мозъка ни, която отговаря за действията и решенията, които взимаме. Едва след това караме хората да рационализират като им предложим допълнително информация за “какво”.
“Ако погледнете вътре в мозъка си ще видите, че човешкият мозък е разделен на три основни части, които отговарят напълно на концепцията за “златния кръг”. Нео-кортексът отговаря на частта “какво” . Той отговаря за нашето рационално, аналитично мислене, както и за говора ни. Лимбичният ни мозък отговаря за нашите емоции и за вземането на решения, но няма капацитета да разбира говор. Него може да свържем с въпросите как и защо, както и с емоции като доверие и лоялност.
Саймън Синек
Именно за това е важно да говорите за това, в което вярвате, така ще привлечете хората, които също вярват в това, в което вие вярвате и те ще бъдат най-лоялните ви читатели.
Какво е вашето защо?
Коментари