Тук всеки ще намери по нещо за себе си.
Разгледайте или използвайте долните линкове
за бърза навигация в света на стихотворенията:
> Интервюта с поети
>> Стихове в подбрани колекции
>> Нови български стихове
>> Стихосбирки от български автори
>> Стихотворен ритъм
>> Поетически жанрове
>> Стихотворения с кауза>> ПУБЛИКУВАЙТЕ ВАШ СТИХ
Стихотворения в колекции
Подбрани стихотворения за морето по света и у нас
В следващите редове ще отплаваме на околосветско пътешествие, изследвайки океана на световната поезия за морето. Ще разгледаме 9 стихoтворения за морето от различни географски точки, които ще изрисуват в съзнанието пристанища, прибои, раковини и фарове. Приятно четене и попътен вятър.
Любовни стихове – подбрана селекция
Нека се потопим дълбоко в пътешествието наречено любовна поезия.Започваме любовно-поетичното четене със любовни стихове за нея. Вечната муза. Жената. И понеже любовта винаги е взаимна ще продължим с избора ми на любовни стихотворения за него – Негово величество любимият мъж.
Коледни стихотворения за душата
Здравейте, аз съм Виктория Петрова, съ-основател на платформата Самоиздател! В следващите редове Ралица Бонамонте ще ви потопи в празнична атмосфера със специално подбрани стихотворения за…
Стихотворения с кауза!
Купи стихосбирка – посади дърво! За всяка закупена книга от онлайн книжарницата на Самоиздател ние ще посадим едно дърво вместо вас!
Най-нови стихотворения Съвременни български автори
Живот на модерно време
от
Пак с поглед празен,
пак без вяра в този дим,
сезони вече няма,
няма и любов,
таи омраза,
веднъж, дваж
минава някой,
в ужас за околните,
проява,
гладни за властта,
роби управляват,
“смарт” над смъртта надделява,
жена разменя нов Тигуан,
за дворец в Рим.
Племе жадно за слава,
борба без бой веч ни води,
а някой през мрака в кофите рови,
“ех, уно…” възрастта все повтаря,
тропа луд,
но луд отговаря…
Живота блъска жадно,
плуват био, вегански измами,
с верига влачат банките обрани,
химия между науки,
икономиката завладява.
Свинко с антиботик някой дъвче,
навиват проницателно банкнота,
а поета пише статия за блога.
Звънят комшии, сериала е към края,
Грами за роля спечели властта.
Галерия прах събира,
а музея й завижда.
Ех, приятелю,
не ми остана място,
предан пред измяна
и то за чест!
Блок до блок,
денем магистрали,
авангард,
университети без наука,
животните бягат,
човекът убива,
брат до брат семейството насилва.
Ех, живот на модерно време…
Когато любовта мълчи
от
Нови хора, нови запознанства, търсиш нещо малко сред всичките тълпи, но намираш само празни думи и лъжи. 14-ти февруари - ден, като всички други дни, спомени, случки, алкохол и сълзи. Влюбени и заблудени навън се лутат сред тълпите, а до мен един прозорец от лявата страна стои и чаша вино в дясната крещи.
Намерете нови стихосбирки от съвременни български автори в книжарницата с кауза на Самоиздател – за всяка закупена книга ние ще посадим едно дърво!
-
Любовни уравнения6,00лв.
-
Домът на Феите10,00лв.
-
Спомен10,00лв.
Ще търся
от
Ще търся обич в синята зора дори това да бъде път безкраен. Без теб сърцето тъне в нищета, ако сме близки, близък е и раят. Ще търся теб, голямата любов дори с години ти да си ми чужда, прегръщаш ме - живот за мене нов, милувките са нежната ми нужда. Ще търся теб, и няма да се спра, защото да живееш е да обичаш. Ще вярвам вечно в нас и любота, щом без теб съм, нямам нищо.
Без Име
От
Като гръм във небето,
като удар в сърцето,
като дъжд над полето;
любов, ей такава –
да ми вземе душата,
да запали полята,
да забули Луната
и следа да остави.
Със сърцето да тупа,
по водата да ходи.
из горите да броди
и мене да търси –
със сто заблуди
и сто подбуди –
да ме намери,
да ме погуби!
Това е
от
Да уловиш снежинката в косите ѝ
и после бавно и със страст да я напиваш…
Това е любовта…
Да вземеш цветето, поникнало в косите ѝ
и тихо да го скриеш във хербарий,
за да е вечно с теб…
Това е любовта…
Да следваш в тъмна нощ искриците в очите ѝ
и само те да бъдат твоето светило…
цял живот..
Това е любовта…
Да нямаш свое…
Да е всичко твое само нейно…
дори прашинката под нокътя, дори сълзата ти –
Това е любовта!…
Прозрение
от
Отдавна прозрял съм какво не ми стига, какво ми тежи като камък в сърцето. Горчилката в мен, което повдига и с щрихи тъга ми рисува лицето. Налага се себе си сам да обичам и радост, и мъка сам да споделям. На връх недостъпен сякаш проличам, на връх, който никой не ще да катери. А просто изглеждат нещата в страни, и лесно решение имало казват. “Ръка протегни, жена си вземи!” е тъй с лекота все ми показват. Но де е чувалът, пълен с жени, в който на сляпо с ръката да бръкна? И без да ѝ видя очите дори, в дома си доволен аз да замъкна. Коя ще е тази, която с охота, по мене ще тръгне, без да ме знае, дали съм Валхала, или Голгота, дали съм началото, или съм края? За мен любовта е просто химера, за моите рими е вдъхновение. Сродна душа когато намеря, тогава ще имам и явно прозрение.
Намерете нови стихосбирки от съвременни български автори в книжарницата с кауза на Самоиздател – за всяка закупена книга ние ще посадим едно дърво!
-
Буря11,00лв.
-
Домът на Феите10,00лв.
-
Кралица на Нощта10,00лв.
-
Любовни уравнения6,00лв.
Стихотворения с кауза!
Купи стихосбирка – посади дърво! За всяка закупена книга от онлайн книжарницата на Самоиздател ние ще посадим едно дърво вместо теб!
Стихосбирки от нови български автори Онлайн книжарница с кауза
Ритъм в стих. Магията, наречена стихотворение: как се случва тя? Особености на стихотворната реч.
Защо ли обичаме да четем стихотворения? В поезията сякаш има магия, нали? Речта се лее леко, като музика, гали слуха и докосва сърцето… Разказва история за любов, романтика или тъга; възпява героичен подвиг. Поезията е прекрасна мелодия от думи. Вероятно заради това случка или възхвала, описани в стихотворна форма, по-силно въздействат на сетивата ни.
Някои от нас обичаме и да пишем стихотворения, да създаваме поезия. Много е приятно да редим римите и да композираме мелодията на стиха. Удивително е усещането да изразим себе си, бушуващите в сърцето ни чувства, във въздействащ мелодичен стих. Стихотворната реч сякаш усилва емоцията от преживяното или видяното.
Когато се отдавах на това любимо занимание, на мен (неука в тази област) често ми се струваше, че пропускам нещо… Думите извираха от сърцето ми и изразяваха силната ми емоция…Но как да създам по-добър ритъм в стихотворението си, така че то да звучи като песен!?
Бях чувала понятия като стихотворна стъпка, ритъм на стихотворението, но какво означават те? И как да пиша своите стихотворения така, че да се усили въздействието им върху читателя, да го грабват и той да почувства моята емоция също толкова силно! Ей така да му стане на човека едно приятно – нежно и гальовно с любовните стихове… Или вдъхновяващо и насърчаващо със съзидателните!
В тази статия ще се опитам да разкрия някои тайни на създаването на стихотворения и появата на поетичната магия.
Тук ще ви запозная с някои “стъпки” в танца на стиховете, както и видовете “танци” – различните жанрове в поезията.
Тази статия няма претенциите нито за изчерпателност, нито за академична точност на материята. Тя е създадена единствено с информативна цел.
Тази статия е за онези от вас, които пишат стихотворения без да са филолози и литератори, и без да знаят теорията на писане на стиховете, също като мен. И все пак, освен от сърце, биха искали да пишат според особеностите на стихотворната реч. Да пишат така, че стихотворенията им да придобият повече мелодичност и по-силна изразителност.
Всички може би знаем за пропорцията на Златното сечение, при която по-голямата част се отнася към по-малката така, като цялото се отнася към по-голямата част. Като символ за красота и съвършенство в природата, прилагането на пропорциите на Златното сечение в творби на изобразителното изкуство, скулптурата и музиката ги прави изключително въздействащи върху зрителите и слушателите.
По същия начин можем да се научим да вплитаме тези пропорции в своите стихотворения.
Можем да определим музиката като хармонично подреждане на звуци, нали? В такъв случай можем да кажем, че поезията е хармонично подреждане на думи.
Изразителният ритъм и редуването на ударени и неударени срички в думите, богато облечени в емоция, определят поетичното изкуство като сродно на музикалното.
Писането на стихотворения е изкуство. И както всяко изкуство, то също не може да се подчинява безпрекословно на правила, както и не може да влиза в рамка. И все пак стихотворната реч има своите характерни особености.
Стихотворен ритъм
Да обясним накратко какво означават основни термини в поетичното изкуство.
Стих – това е един ред от стихотворението. Използва се и като синоним на стихотворение. Често пъти под “стихове” разбираме и сборник от стихотворения. В тази статия стих ще използваме в смисъл на ред от стихотворение.
Строфата, или още наричана куплет, представлява разделяне на стихотворението на няколко части. Всяка част се състои от еднакъв брой римувани стихове.
Какво е стихосложение?
Стихосложение се нарича системата от правила при образуването на мерената реч. Ето и основните видове стихосложения:
- Метрическо /антично/ стихосложение – тук се редуват дълги и кратки срички, каквито съществуват в латинския и старогръцкия езици. Такъв тип стихосложение е било характерно за поетичните творби в античността и не е приложимо в българския език.
- Силабическо /сричково/ стихосложение – стиховете имат еднакъв брой срички, постоянно място на паузата и постоянно ударение в края на стиха. Характерно е за народните ни песни.
- Тоническо стихосложение – във всеки един стих има еднакъв брой ударени срички, а броят на сричките без ударение може да бъде различен. Този тип стихосложение не е характерен за българската поезия.
- Силаботоническо стихосложение – характерно за него е групирането на ударени и неударени срички във всеки стих. Представено е чрез 5 основни ритмически стъпки. Това стихосложение е характерно за много езици, включително и за българския език.
Съществуват и творби, които не се подчиняват на изброените четири ритмически стихосложения. Тези произведения се отнасят към т.нар. неритмичен стих.
Ето кои са основните ритмически стъпки в стихотворенията и с какво се характеризират те:
- Ямб – друсрична стъпка, при която под ударение е втората сричка (2,4,6,8)
- Хорей – двусрична стъпка, при която под ударение е първата сричка (1,3,5,7)
- Амфибрахий – трисрична стъпка, при която под ударение е втората сричка (2,5,8,11)
- Анапест – трисрична стъпка, ударението пада на третата сричка (3,6,9,12)
- Дактил – трисрична стъпка, ударението пада на първата сричка (1,4,7,9)
Стихотворният ритъм е равномерно редуване на стихове, паузи и други елементи на речта. Стихотворният ритъм се формира от римата и посторояването на строфите.
Стихотворен размер – определя се от броя на стъпките в един стих, напр.:
- Четиристъпен ямб – “Ста-ни, ста-ни, ю-нак, Бал-кан-ски…”, Добри Чинтулов “Стани, стани, юнак Балкански”. Ритмическата стъпка се повтаря 4 пъти.
- Петстъпен хорей – “Про-лет мо-я, мо-я бя-ла про-лет…”, Никола Вапцаров “Пролет”. Ритмическата стъпка се повтаря 5 пъти.
- Тристъпен амфибрахий – “…ве-ков-на-та зло-ба на ро-ба…”, Гео Милев “Септември”. Ритмическата стъпка се повтаря 3 пъти.
- Тристъпен анапест – “В плит-ка лок-ва, про-стрян на ве-рев…”, Живка Иванова “99 Лимърика”. Ритмическата стъпка се повтаря 3 пъти.
- Тристъпен дактил – “Ня-ко-га ту-ка за-лу-тан…”, Младен Исаев, “Пред езерото”. Ритмическата стъпка се повтаря 3 пъти.
И след толкова информация за ритъма, ред е да кажем няколко думи за римата в стихотворенията.
Римата е съзвучие, образувано от повторението на звуци в края на стиховете. По своя състав римите биват три вида:
- Бедни – съвпадат само ударените гласни и по един съгласен звук (съвършен-ден)
- Богати – освен ударените гласни, съвпадат и повече от един съгласен звук (фрак-рак)
- Пълни – съвпадат окончанията на стиховете след последната ударена гласна (съзнателно-старателно)
Римите се обогатяват и са по-оригинални, а и въздействието им върху читателя е по-силно, когато се римуват различни части на речта, напр. съществително име с глагол или с прилагателно име (тайна-безкрайна).
Според последователността на римата в строфите, тя може да бъде:
- Съседна рима – римуват се два съседни стиха (ААББ)
- Кръстосана рима – стиховете се римуват един през друг (АБАБ)
- Обхватна рима – римуват се първият с четвъртия стих, и вторият с третия стих (АББА)
И тъй като изкуството не може да бъде ограничено, може би се досещате, че съществуват и стихотворения без рима. Това е т.нар. “Бял стих”. За Белите стихове е характерно това, че те (за разлика от свободния стих) имат размер: бял ямб, бял анапест…
Поетични жанрове
Отмерихме стъпките в стихотворението, идва ред на танца – жанровете в поезията. Почти е невъзможно да се изброят всички жанрове и поджанрове в поезията. Затова ще ви “партнирам” само в няколко от тях…
Стихотворението е литературно произведение в мерена реч, най-често лирично или епично.
Две души Пейо Яворов Аз не живея: аз горя. Непримирими в гърдите ми се борят две души: душата на ангел и демон. В гърди ми те пламъци дишат и плам ме суши. И пламва двоен пламък, дето се докосна и в каменът аз чуя две сърца... Навсякъде сявга раздвоя несносна и чезнещи в пепел враждебни лица. И подир мене с пепел вятъра навсъде следите ми засипва: кой ги знай? Аз сам не живея - горя! - и ще бъде следата ми пепел из тъмен безкрай.
Сонетът означава кратка песен. Съставен е от 14 стиха – 2 четиристишия и 2 тристишия. Тук се отнасят и сонетите на Шекспир. Подобна структура има стихотворението на Елисавета Багряна “Унес”:
Унес Елисавета Багряна Говори, говори, говори! - аз притварям очи и те слушам: - Ето, минахме сънни гори и летим над морета и суша... Вляво кървава вечер гори, вдясно тъмни пожарища пушат. Де ще стигнем, кога зазори? Този път накъде лъкатуши? Там ли, дато свободни ще бдим и ще бъдем два пламъка слети, и в нощта, сред безбройни звезди, като двойна звезда ще засветим? - Ти не знаеш? Аз също не знам - но води ме, води ме натам!
Одата е лирическо произведение, изпълнено с възторжени чувства, което най-често възпява важно събитие или велика личност.
Ода в чест на един поет и неговият кораб - “Аполония Понтика” Христо Фотев Ти - лято стръмно - и осемдесето! Ти - събото, родена за покой! За спускане на кораби в морето... как потрепера с тъмна тръпка. Той - мечтаният - от мачтата до кила - прекрачи той деветата греда и затрептя от красота и сила най-после в съвършената вода и в съвършеното - до болка - синьо... А аз крещя към всички небеса - о, майко на моряците - богиньо, светицо от стомана и роса, бъди му Ти най-святата закрила! Води го от вълна ти на вълна, в моретата опасни на дактила и по-коварни от една жена... Компаса му благослови ти, свята! Над картите му светлина бъди! И в цезулата страшна между двата внезапни урагана - го води! Метафорично-златните му мрежи Ти приеми във свойта глъбина! Изпълвай ги със люспести копнежи - спасен, пред смъртта, имена и спомени - щастливо заредени със бъдеще... На края си спомни! Спомни си Ти на края и за мене! От пясъка - Богиньо - ме вдигни! Да тръгна аз обратно към безкрая, под знака на тракийските съдби... Там - към последната колония на рая, в която ще изчезна може би...
Епиграмата е кратко сатирично стихотворение. Майстор на епиграмата е Радой Ралин.
Книгите са паметта на човечеството Радой Ралин Един чете, за да бъде свободен. Друг чете, за да бъде угоден.
Газела е малко стихотворение, което се състои от бейтове (двустишия). Основна тема е любовта и е характерно за източните народи (Иран, Индия)
Поемата е лирико-епично произведение, чието повествование е в стихотворна форма, напр. “Хайдути” на Хр. Ботев.
Лирическата миниатюра най-често изразява природна картина
Спи езерото Пенчо Славейков Спи езерото; белостволи буки над него свождат вити гранки, и в тихите му тъмни глъбини преплитат отразени сянки. Треперят, шептят белостволи буки, а то, замряло, нито трепва... Понякога му сал повърхнини дълга от лист отронен сепва.
Тавтограма е стихотворение, в което всички думи започват с една и съща буква.
Лимерик е лирична миниатюра със строфа от 5 реда и рима ААББА. Най-често анекдот, в който:
- Първият стих представя героя
- Вторият – особена черта от характера или външния вид
- Третият и четвъртият стих представляват кулминацията
- В петият стих е развръзката
Хайку е литературен жанр в японската традиционна поезия. Съставен в строго построение от три реда със съответно 5-7-5 срички (общо 17 срички), хайку до скоро беше най-късият литературен жанр в световната поезия.
Ах, тази буря! Открадна дъха на цветята и бяга.
Днес най-кратката форма в световната поезия е Апева. Правилото на апева е лесно: пет реда със съответно 1, 2, 3, 4 и 5 срички, общо 15 срички.
По ноти мечтая в мелодия да те позная. Перо от огън
Ако мислите, че може да ви е забавно да стихоплетствате в апева, може да се присъедините към Фейсбук групата Апева, моя любов.
В момента тече и литературен конкурс под наслов “Българска апева 2020”. Конкурсът е отворен до 31.01.2021.
И така, нанизали сме чудни пълни рими в перфектен ямб или хорей. Подредили сме метафорите несравними – стихотворението ни като слънце грей. Техническото изпълнение е съвършено и стихотворението – венец на поетичното изкуство – сътворено.
Дали е достатъчно всичко това, за да наречем “Поезия” красиво подредените думи и грижливо оформените строфи?
“А изкуството е тревога! – Главният отличителен белег на изкуството – казва Реми де Гурмон – е новотата. А това липсва на всички лирически стихове, които се пишат и печатат днес в България: новотата. Сред отегчението на тая банално-сладка и шаблонно-гладка лирика човек е петимен да чуе поне един вик, който да пробие над общото унисонно тананикане от “безкрайна жал”, “нечакана печал”, “сглъхнала надежда”, “хладни крила”, “мраморни чела”, “устни безгрешни”, “сълзи безутешни” и т. н. Всичко е така гладко, така уравновесено, така “под сурдинка” – сякаш нарочно нагодено да не смути спокойното пищеварение на буржоата, който обича “да си прочита нещичко” след добрия обед… Такава поезия без вик! А вик е нужен на днешната българска лирика, за да се събуди тя от мъртвешкия сън, в който я приспиват младите поети от няколко години насам. Нужно е стряскване от сън! Вик. Тревога.“
пише Гео Милев в “Поезията на младите”, статия в сп. “Пламък”, изд. 1924-1925 г.
“Понятието формална поезия напомня веднага поезията …, дето предварително необходимият емоционален елемент е изстуден до скромния градус на прост мотив – мотив, който се съдържа обикновено в една само странна и необикновена дума, към която се прилепят други, сродни по звук думи, за да се получи желаната плетеница от рими, наречена стихотворение. Стройно, звучно, плавно – и разплавено до безконечността на ефира – дето неумолимо зее ужасът на пустотата. Една метрическа постройка от странни думи и редки рими, без онова вътрешно движение, което прави поезията поезия и изкуството изкуство: ритъма”. –
Четем отново в същата статия.
Да, поезията не е механичен сбор от добре подредени думи, съчетани рими и оригинални епитети.
Поезията трябва да извира от сърцето на твореца! Поезията трябва да вълнува! Поезията трябва да тревожи!
Когато прочетеш едно стихотворение какво ще остане у теб!? Когато читателите прочетат ваши стихотворения – какво ще остане у тях!?
Оставяйте следи, скъпи творци! “Пишете само когато не можете да не пишете” – съветва Росен Карамфилов в разговор за призванието писател в платформата на Самоиздател.
Пишете дълбоки и проникновени стихотворения! Пишете по теми, близки на душата, а не за бита! Пишете по теми от обществено значение! Пишете будна поезия, защото обществото ни от такава поезия има нужда, болезнена нужда има…
Пишете! А най-вече – четете!
Състави за вас:
Веселина Харизанова
Винаги съм усещала, че у мен дреме нещо, което се задушава в ежедневната рутина. И вие ли? Още като дете съчинявах стихчета. Уви – уроците бяха с приоритет, а по-късно борбата за насъщния хляб – също. Аз усърдно продължавах да се ровя вътре в себе си в търсене на моето съкровище. И бях възнаградена. Срещата ми с поетична Душа отприщи забравено любимо занимание в детството – писането в рими. В последствие друг близък човек ме насърчи в “творенето”. Така започна личното ми пътешествие в изследване на моето съкровище, което искаше да се покаже пред целия свят – Перо от огън. А с вас как се случи? Дълго ли търсихте вашата скрита перла, или още от началото знаехте, че за вас това е творческото писане. Каня ви да споделите вашето лично творчество в Самоиздател – пространство с атмосфера на идеи и вдъхновение, представяне на творци, а също и място с практични насоки за писане, издаване и менажиране на вашите творби.
Публикувайте ваш стих
Стъпка 1:
Влезте във вашия профил в Самоиздател или се регистрирайте ако нямате все още авторски профил.
Стъпка 2:
Върнете се на тази страница след като вече сте “логнати” в профила си и ще видите форма за попълване. *Ако не виждате формата след като сте влезли в профила си – презаредете страницата.
Стъпка 3:
В полето “теми” напишете основната тема на стиха ви; ако повече от една, разделете ги със запетая.
Стихът ви ще бъде публикуван след одобрение от редактор и ще се появи на тази страница. Ако искате да публикувате втори, попълнете формата отново.
Please log in to submit content!